Back to top

Je potrebné zabrániť kolapsu ambulantnej pediatrie

Publikované: 1. august 2023 - 17:10
Ministerstvo zdravotníctva SR pracuje v oblasti pediatrie aj na systémových riešeniach, v súčasnosti je však dôležité zabrániť kolapsu v ambulantnej sfére. Poukázal na to minister zdravotníctva Michal Palkovič. Reagoval tak na Lekárske odborové združenie (LOZ), ktoré nesúhlasí so skrátením ordinačných hodín v ambulantných pohotovostiach a žiada systémové riešenia.
Je potrebné zabrániť kolapsu ambulantnej pediatrie

Minister zdôraznil, že cieľom rezortu sú systémové zmeny v ústavnej aj ambulantnej zložke pediatrie. Zdôraznil, že o situácii s nedostatkom pediatrov otvorene komunikuje s odbornými spoločnosťami. 

"Je našou zodpovednosťou, aby tieto dve veľmi dôležité sféry, ktoré sa starajú o zdravie našich detí, boli funkčné, aby spolu komunikovali a aby sme hľadali spoločné riešenia," 

- povedal.

Aktuálne sa však podľa neho treba zamerať na podporu ambulancií. Poukázal pritom na fakt, že 70 až 90 percent starostlivosti sa poskytuje v ambulantnej sfére a až následné úkony sú v nemocniciach.

Dodal tiež, že ústavná zdravotná starostlivosť bola podporená na jeseň finančným zvýšením v rámci memoranda.

"Teraz je našou dôležitou úlohou podporiť aj druhú časť,"

- povedal.

Palkovič súhlasí, že skrátenie pohotovostných ambulancií nie je systémovým opatrením. Ide však podľa neho o signál pre ambulancie, že na ne rezort myslí v ďalších pripravovaných krokoch. Odmieta tvrdenia LOZ, že by skrátenie služieb spôsobilo výrazné zvýšenie výjazdov záchraniek. Klamlivé je tiež podľa neho vyjadrenie, že pediatri v nemocniciach sú rovnako starí ako pediatri v ambulanciách.

 "Dvadsaťdva percent pediatrov v ústavnej zdravotnej starostlivosti je nad 55 rokov a 68 percent pediatrov v ambulantnej sfére je nad 55 rokov,"

- ozrejmil minister.

Zástupcovia Asociácie súkromných lekárov, Slovenskej lekárskej komory i Zväzu ambulantných poskytovateľov po stredajšom rokovaní s ministrom uviedli, že kroky rezortu oceňujú a podporujú. Zopakovali, že skrátenie ordinačných hodín pohotovostí je nevyhnutný krok. Zároveň odmietajú akékoľvek "vrážanie klinov" medzi ambulantný a neambulantný sektor a apelujú na kolegiálny prístup v riešení problematiky.

Palkovič tento mesiac avizoval, že na rokovaní mimoriadnej schôdze parlamentu by sa mohlo riešiť skrátenie ordinačných hodín ambulantných pohotovostí. Návrhom sa má dočasne zastabilizovať kolabujúca sieť detských ambulancií. Lekárski odborári to odmietajú. Zmena podľa nich preťaží nemocnice. Vyzvali preto rezort zdravotníctva, aby problém riešil systémovo.

(NZS/Felvidék.ma/SITA)

Toto ste už čítali?

Cookies