Žilina - DAC 1:2 (0:1)

Publikované: 5. máj 2019 - 19:05
Hyballova družina prepisuje históriu! Zaslúženým triumfom nad šošonskými odchovancami DAC definitívne rozhodol o jeho historicky najvyššom umiestnení v prvej lige a zároveň o ďalšej miestenke do Európskej ligy!

Náš tréner spravil po štyroch kolách jedinú zmenu v zostave, aj to nútenú. Vykartovaného Koneho nahradil Šatkom. Zvyšok základnej jedenástky zostal bez zmeny. Autorom prvej strely v stretnutí sa stal Škvarka, prízemný pokus za pokutovým územím Jedlička pokryl bez problémov. O tri minúty sme pohrozili my, Kalmár kolmicou vysunul Divkovića, ktorý si zoči-voči Holecovi v tutovke neporadil. V jedenástej minúte sme si nepokryli Bernáta, jeho si však aj so strelou k pravej žrdi postrážil náš gólman. O dve minúty dokázal Holec po našom rohu loptu len vyboxovať, dostala sa tak ku K. Vidovi, ktorý ju poslal späť do šestnástky, Huk ju sklepol Kalmárovi a náš tvorca hry suverénnou ľavačkou do pravého horného rohu nedal šancu Holecovi - 0:1. V 22. minúte zakončoval K. Vida po centri z ľavej strany, z dobrej pozície súperovu bránu minul. Prvý polčas sa hral vo vysokom tempe a videli sme viacero streleckých príležitostí, lenže pochopiteľne, nie každá strela smrdela gólom. V 43. minúte dostal Bernát pas z ľavej strany od Sluku, nikým nekrytý nastrelil v stopercentnej príležitosti pravú žrď. Po polčase s viacerými strelami, no s prevahou na našej strane, sme zaslúžene odchádzali do kabín za vedúceho stavu.

Druhopolčasovú streľbu začal domáci Mihalík, z priameho kopu z 51. minúty ale zakončil nad. Po hodine hry sme už definitívne začali veriť v prepísanie našej histórie, pri prečíslení štyria na troch sa Kalmár spoločne s K. Vidom pohral s domácou obranou, výsledkom bol pas do šestnástky na Kalmára, ktorý sa mohol domáceho gólmana spýtať, že kde chce inkasovať - 0:2. Druhý polčas už veľa futbalovej krásy nepriniesol, keďže sa hralo prevažne medzi šestnástkami, treba však povedať, že nám takáto situácia určite vyhovovala, pri dvojgólovom vedení sme sa nemali kam ponáhľať. Až v 86. minúte sme sa dočkali ďalšej nádejnej akcie, keď sa Škvarka rozhodol zakončiť z prvej tesne za pokutovým územím, bránu z dobrej pozície minul.  V nadstavenom čase sa odchovancom predsa len podaril čiastočný úspech, keď zaváhanie Šatku potrestal najskúsenejší domáci hráč a kapitán Škvarka, osamotený pred brankárom minúť nemohol. Stretnutie sa tak skončilo našim tesným triumfom po stretnutí s menším množstvom futbalového vzruchu, no dôležité je, že sme vyhrali piatykrát v rade a historická druhá priečka nás neminie!

Osemnáste víťazstvo v ročníku a 60 bodov na konte znamená, že prepisujeme históriu aj v tomto merítku. Neuveriteľná sezóna však ešte stále nekončí. Spod Dubňa sa vraciame späť do našej krásnej MOL Arény, kde o týždeň v sobotu 11. mája o 17:00 privítame Sereď.

Hodnotenie trénerov

Peter Hyballa, DAC: „Náš zámer bol, aby sme v úvode pritlačili súpera a unavili ho, keďže má za sebou pohárový zápas a predpokladali sme, že po 60-70 minútach by mal fyzicky odísť. Snažili sme sa vysoko napádať a prvých tridsať minút bolo z našej strany výborných. Po celom ihrisku sme behali a bojovali jeden na jedného. Posledných pätnásť minút prvého polčasu už z našej strany organizácia nebola tak dobrá, hral sa divoký futbal a pridali aj domáci. Druhý polčas začala lepšie Žilina, my sme sa snažili byť nebezpeční z protiútokov, no trochu som sklamaný z toho, ako sme riešili niektoré situácie. Dali sme do toho však správnu mentalitu, zareagovali sme na vývoj a teším sa, že zisk troch bodov je zaslúžený. Som hrdý na hráčov, podarilo sa nám prekonať niekoľko rekordov v počte získaných bodov, víťazstiev aj umiestnenia. Každý z nášho štábu, fanúšikovia a všetci čo sú pri klube, môžu byť naň hrdý, rovnako aj ja.“

Jaroslav Kentoš, Žilina: „My sme sa pripravovali na veľmi aktívny futbal v podaní Dunajskej Stredy. Hlavne v ponukovej činnosti sme sa snažili byť aktívni, aby nás súper nedržal pod tlakom. Myslím si, že ako obvykle, aj tento zápas bol kvalitatívne nadpriemerný v rámci Fortuna ligy. Z môjho pohľadu, v čase, keď sa zápas lámal, mohol skórovať Bernát, no škoda, že svoju príležitosť nepremenil. Súper potom strelil gól pri opakovanom rohu, kedy sme si zle pokryli hráča. V úvodných 30 minútach bola lepšia Dunajská Streda, aktívnejšia, no my sme boli lepší ku koncu polčasu, kedy sme mali ďalšiu veľkú šancu na skórovanie, no Bernát opäť minul. V druhom polčase sme boli aktívnejší, znovu nám chýbalo, aby Mihalík lepšie spracoval loptu, mohli sme vyrovnať. Súper paradoxne po našej dobrej fáze zvýšil na 0:2 z kontry. Záver stretnutie mal DAC pod kontrolou, možno sme boli silnejší na lopte, no DAC vyhral zaslúžene!“

MŠK ŽILINA - FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA 1:2 (0:1)