Back to top

Kúpa jazdeného auta: Pozor na tieto triky podvodníkov

Publikované: 6. september 2023 - 15:34
Uvažujete nad tým, že si zaobstaráte jazdené auto? Poradíme vám, na ktoré časté triky podvodníkov si treba dávať pozor, aby ste nekúpili „mačku vo vreci“.
Kúpa jazdeného auta: Pozor na tieto triky podvodníkov

Kúpa jazdeného auta je vždy tak trochu lotéria. Nikdy presne neviete, čo doterajší vlastník s autom v minulosti robil a či mu doprial kvalitný servis. V mnohých prípadoch sa preto stáva, že nový majiteľ musí už po pár týždňoch čeliť problémom, ktorých oprava neraz stojí aj niekoľko stoviek eur.

Ak chcete riziko kúpy problematického auta znížiť na minimum, pri kúpe dbajte na tieto dôležité veci.

Hľadajte známky nehody

Mnohí podvodníci vám budú tvrdiť, že auto nebolo nikdy búrané, resp. že v minulosti bolo len jemne ťuknuté. To však veľakrát nie je pravda. Ak kúpite vozidlo, ktoré malo vážnu nehodu a bolo nekvalitne opravené, hrozí, že pri ďalšej nehode vás už nebude vedieť správne ochrániť. Nehovoriac o tom, že môže začať skôr hrdzavieť a objavia sa aj iné nepríjemné ťažkosti.

Pri prehliadke si všímajte znaky opravy – najmä odlišný odtieň laku a nerovnomerné medzery medzi dielmi. Históriu vozidla si môžete overiť aj cez príslušné online portály, ktoré vám ukážu, či bolo v minulosti havarované a aká bola výška škody.

Nebolo auto zatopené?

V bazároch sa často objavia na prvý pohľad veľmi pekné autá, ktoré však boli v nedávnej minulosti zaplavené pri povodniach. Obvykle majú lákavú cenu, no skôr či neskôr vás začnú trápiť rôznymi problémami s elektronikou. Preto sa im radšej vyhýbajte.

Zatopené vozidlo spoznáte hlavne na základe zatuchnutého zápachu v kabíne, rosiacich sa skiel, prípadne známok vlhkosti na rôznych miestach v interiéri.

Záložné práva

Ak si predávajúci kupoval auto na úver a viažu sa naň záložné práva, môže sa stať, že keď svoju dlžnú čiastku nevyplatí, exekútor zhabe vozidlo novému majiteľovi. Aby ste sa vyhli takýmto problémom, pred kúpou si v Notárskom centrálnom registri záložných práv na základe VIN čísla overte, či sa naň neviažu záložné práva.

Skryté vady

Pokiaľ nemáte veľa skúseností s kúpou jazdených vozidiel, pre istotu zoberte na prehliadku so sebou aj človeka, ktorý sa v autách vyzná. Ako laik si totiž možno nevšimnete niektoré prejavy, ktoré signalizujú drahé poruchy.

Pri prehliadke a testovacej jazde si treba všímať hlavne zvuky od podvozka a prejav motora aj prevodovky. Pozornosť venujte tiež dymu z výfuku. Ak je modrý, hustý biely alebo čierny, auto má zrejme problém s motorom. Nezabudnite skontrolovať, ako dlho ešte platí technická a emisná kontrola.

V prípade, že kupujete drahšie auto, ktoré je vybavené veľkým množstvom elektroniky, pred kúpou si ho nechajte preveriť profesionálnou diagnostikou. Na palubnej doske sa síce nemusia objavovať chybové hlásenia, no v pamäti riadiacej jednotky môžu byť uložené nedávne záznamy o vážnych poruchách.

Pozor, kto je majiteľom vozidla

Všimnite si, či sa meno predávajúceho zhoduje s menom uvedeným v technickom preukaze. Ak auto nepredáva priamo majiteľ, od predajcu si vypýtajte splnomocnenie na zastupovanie pri predaji vozidla. Ak ho nemá, hrozí, že vám síce predá auto, no nebudete ho môcť prepísať na vaše meno a dostanete sa do zbytočných problémov.

Pri kúpe spíšte kúpno-predajnú zmluvu. Bude vás chrániť v prípade, že sa na aute objavia skryté vady, prípadne nastanú problémy pri prihlasovaní na polícii. Keď budete vypisovať zmluvu, dbajte na to, aby predávajúci správne uviedol svoje meno, priezvisko, číslo občianskeho preukazu a základné údaje o vozidle, najmä VIN číslo.

Čo najskôr po kúpe si nezabudnite uzatvoriť povinné zmluvné poistenieNajjednoduchším spôsobom je uzatvoriť PZP online, hneď potom, ako podpíšete kúpno-predajnú zmluvu. Uzatvorenie poistky cez internet vám zaberie len pár minút.

(-)

Toto ste už čítali?

Cookies