Dunajskostredský Bálint Magyar má striebro

Publikované: 5. marec 2022 - 10:44
Koncom minulého týždňa Bálint Magyar z Dunajskej Stredy získal striebornú medailu na prvých Majstrovstvách Slovenska v e-športe v cyklistike.

Zimná sezóna v cestnej cyklistike je u nás dlhá a žiaľ, ani podmienky z hľadiska počasia nie sú príliš priaznivé. Je málo takých pretekárov, ktorí sa na cyklistickú sezónu môžu pripravovať v priaznivých podmienkach. Preto treba, aby domáce tréningy boli rozmanité. Tak sa zrodila myšlienka virtuálnej súťaže v cyklistike.

Samozrejme, je to úplne iné, ako klasické súťaže, ale tieto platformy sa už našťastie dostali do programu UCI, a čoraz viac sa šíria aj medzi profesionálnymi súťažiacimi, pomáhajú pri príprave súťažiacich.

Samotná séria virtuálnej cyklistiky pozostáva zo štyroch kôl. Účasť v nej je umožnená pre majiteľov licencie v kategórii junior a elite, ale aj pre cyklistov zo záľuby. Dá sa povedať, že sa píše športová história, keďže toto je prvý európsky pohár v e-športe.

Zvláštnosťou súťaže je, že k váženiu sa možno prihlásiť z ktoréhokoľvek miesta na svete. Bolo aj také kolo, kedy sa k virtuálnemu štartu prihlásilo 700 mužov, juniorov a žien.

Sled súťažných kôl vo virtuálnej V4, v Rouvy platforme, sa začal 11. januára „Českou trasou“, 25. januára nasledovala „Slovenská“, potom 15. februára „Poľská“, v ktorej Bálint Magyar, súťažiaci vo farbách Pierre Baguette Racing, zaslúžene získal možnosť účasti na majstrovstvách Slovenska.

Súťažiaci sa na súťaže mohli zaregistrovať na webovej stránke Slovenského zväzu cyklistiky. Každé súťažné kolo sa hodnotilo osobitne, následne sa zosumarizovali najlepšie výsledky z troch kôl. Ak sa niekto z nejakej príčiny nemohol zúčastniť niektorého súťažného kola, za základ zvolili najlepší dovtedajší výsledok.

Bálint musel pre chorobu vynechať prvé kolo, ale v ďalších dvoch dosiahol vynikajúce výsledky.

Na Majstrovstvá Slovenska v e-športe v cyklistike, ktoré sa uskutočnili 26. februára 2022 v Bratislave v Centre Nivy, na základe dosiahnutých výsledkov dostalo pozvánku 20 najlepších slovenských súťažiacich. Súťažili v troch kategóriách: 9 v kategórii elite muži, 5 v kategórii junior a 5 v kategórii ženy. Súťažiaci si mali priniesť iba bicykle, všetky ostatné technické prostriedky zabezpečili organizátori. To bolo potrebné preto, aby každý súťažiaci mohol absolvovať danú vzdialenosť za rovnakých podmienok.

Súťaž v živom prenose vysielal športový kanál RTVS. Bálint Magyar v absolútnom hodnotení skončil tretí, v  kategórii elite získal druhé miesto.

Majstrovstvá Slovenska v e-športe v cyklistike vyhral trojnásobný majster Slovenska Marek Čanecký.

Vyvrcholením série súťaží bude „Maďarská trasa“ 8. marca, kde sa rozhodne o tom, kto bude víťazom série súťaží po štyroch kolách.

Magyar Bálint, foto: Ján Melicher