Žilina - DAC 4:1 (3:1)

Publikované: 3. október 2020 - 20:28
„Deň blbec v plnej paráde.“ Táto veta najvýstižnejšie opisuje náš zápas, v ktorom sme boli nebezpečnejší, tvorili sme hru, no domáci strieľali góly. Kruto sme tak prehrali až trojgólovým rozdielom. Skončila sa tak naša rekordná osemzápasová víťazná séria. Aj naďalej sme však prví, a tak po reprezentačnej prestávke pokračuje dobrodružstvo na ceste za naplnením našich snov.

Oproti poslednému ligovému stretnutiu proti Trenčínu nenastala v našej základnej jedenástke ani jedna zmena. Už v tretej minúte sme si vypracovali prvú nebezpečnú pozíciu, Kalmár zahral „skrátený“ roh a výborne našiel nikým nekrytého Divkovića, tomu však v gólovej pozícii nesadla dobre lopta na kopačky. V ôsmej minúte zahral Balić rohový kop na Müllera, od jeho hlavičky sa lopta odrazila do ruky domáceho hráča, no rozhodca nesprávne neodpískal penaltu. O dve minúty dokonca prišiel krutý trest, keď Sluka vysunul do pokutového územia Iľka, on sa šikovne zbavil Müllera a s dostatkom priestoru otvoril skóre - 1:0. Mali sme viac z hry, no smerom dopredu nám chýbalo vylepšiť si finálku. Okolo dvadsiatej minúty sme zahrali rovno tri rohové kopy, no ani jeden sme zakončiť nedokázali. V 23. minúte Müller nahral Kurminowskemu do behu, Kružliak ho nedokázal zastaviť, a tak v samostatnom nájazde obišiel Jedličku a domácich dostal do dvojgólového vedenia - 2:0. V 25. minúte sme mohli znížiť, keď sa v šestnástke lopta odrazila k Divkovićovi, náš útočník tvrdo vypálil, no lopta sa od Petrášovej nohy len tak-tak vyšplhala nad brvno. V 28. minúte tvrdo pálil Blackman z ostrého uhla, no nastrelil len bočnú sieť. Po pol hodine sa o zníženie pokúsil aj Kalmár, z vyše dvadsiatich metrov si našiel výbornú streleckú pozíciu, ešte lepšie vypálil, no lopta predsa len tesne minula priestor troch žrdí. V 32. minúte ešte Petráš pokryl Ramirezovu strelu k ľavej žrdi, no na krásnu akciu o minútu neskôr už nemal. Blackman potiahol loptu po pravom krídle, nahral ju Balićovi, ten si ju ešte vymenil s Ramirezom, aby zakončil z prvej a tu už domáci gólman nemal nárok – 2:1. Dlho sme sa však neradovali, o minútu totiž Bichakhchyan dostal pas na hranicu pokutového územia, našiel si streleckú pozíciu a výborne aj vystrelil k žrdi, kde Jedlička nemal nárok - 3:1. V závere nám to už po krutých góloch išlo smerom dopredu ťažšie a dokonca mohli domáci rozhodnúť, lopta sa po Müllerovej ruke v šestnástke (spravodlivo si rozhodca nevšimol ani tú) dostala na Kurminowskeho kopačky, ktorého zakončenie z bezprostrednej blízkosti Jedlička zázračne pokryl. V polčase, v ktorom sme neboli horším celkom, no domáci boli efektívnejší, sme kruto prehrali a - dalo by sa povedať aj nespravodlivo prehrali - 1:3.

Pri nepriaznivo sa vyvíjajúcom priebehu stretnutia tréner Storck do druhého polčasu vymenili Fábryho za Andzouanu. Začali sme podstatne aktívnejšie, no potom „šošoni“ dokázali vyrovnať sily na ihrisku. Na dlhšie sa hra presunula medzi šestnástky. Až v 58. minúte zobral kapitán Kalmár zodpovednosť do vlastných rúk, spoza šestnástky vypálil, no tvrdý pokus Petráš vytesnil na roh. Aj po hodine hry to z našej strany smrdelo gólom, no dnes akoby bola zakliata súperova bránka, Kalmár poslal ďalekonosný pokus, no Petráš loptu zvládol vyraziť pred seba a následne Ramirez hlavičkoval z bezprostrednej blízkosti, no akoby zázrakom čakal domáci brankár opäť na správnom mieste. V 63. minúte sa do tutovky prebil Schäfer, ale ani jeho strela neskončila na správnom mieste. Až v 68. minúte pohrozila Žilina prvýkrát v 2. polčase, šikovné nohy ukázal Iľko, ktorý sa vďaka tomu dostal cez našu obranu a zároveň výborne loptu poslal do našej šibenice, famózny Jedlička však mužstvo podržal. O dve minúty domáci definitívne rozhodli, Kružliak si Slukov center nešťastne vrazil do svojej bránky, kde Jedlička znovu nemohol zakročiť - 4:1. V 72. minúte sme ešte predsa len niečo chceli spraviť so zápasom, k ďalšej strele spoza šestnástky sa dostal Balić, no bránku minul asi o meter. Aj v závere stretnutia bola lopta na našich kopačkách, no smerom dopredu to šlo naozaj ťažko. Až v 90. minúte sme boli blízko ku ďalšiemu gólu, no Kalmár loptu predsa len poslal asi meter nad. Po zápase sme tak smutne zišli dole po prvej ligovej prehre v ročníku, ktorá skončila až trojgólovým rozdielom.

Prvá strata bodov, prvá prehra v sezóne a prvá prehra proti Žiline po štyroch rokoch. Netreba však zabúdať na podstatu, naďalej sme prví! Po 9. kole Fortuna ligy prichádza na rad, pre naše mužstvo, aj trochu očakávaná reprezentačná prestávka. Samozrejme, aj tá prichádza len pre hráčov, ktorí neboli nominovaní do národného mužstva. Po oddychu z bojov na viacerých frontoch sa vidíme o dva týždne v sobotu 17. októbra o 17:00 na východe republiky, kde sa stretneme s Michalovcami.

Hodnotenie trénerov
Bernd Storck, DAC: „Žiline chcem najprv pogratulovať k zaslúženému víťazstvu. Do zápasu sme vstúpili dobre, no ja som hráčom už pred ním prízvukoval, že proti Žiline len s peknou hrou neuspejeme. Videl som ju hrať so Slovanom. Má výborný mladý motivovaný tím. V súbojoch jeden na jedného sú na tom dobre. Vedel som, že práve súboje budeme musieť zvládať, ak chceme dnes uspieť. Dnes sme ich však prehrávali a Žilina má na to, aby svoje šance využívala. Už v prvom polčase tak strelila tri góly. Tu vidno, že nie je tak dôležité mať lopotu na kopačkách, ale strieľať góly. My sme si k tomu v druhom dejstve strelili vlastný gól, čo je obrovská smola pre Domina Kružliaka. Neprehrali sme preto, ako sme hrali, ale za štýl sme nemali ani na bod. Prajem súperovi všetko dobré. Má potenciál na zbieranie bodov.“
Pavol Staňo, Žilina: „Môžem pogratulovať chlapcom k dobrému výkonu. Dnes nám sadlo takmer všetko a mali sme aj šťastie. Dobre sme sa pred zápasom namotivovali. Musím však dať poklonu pre DAC, lebo je to jedno inšpiratívne mužstvo. Niektoré prvky z ich hry sa snažím prenášať do našej. Pre mňa to bol zaujímavý zápas, v ktorom sa nám podarilo eliminovať silné prvky Dunajskej Stredy a zároveň sme si vytvorili šance na góly a aj sme ich premieňali. Preto sa teraz radujeme z víťazstva.“

!!!Pre ŽIVÝ textový prenos zo stretnutia Žilina - DAC kliknite SEM!!!

MŠK ŽILINA - FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA 4:1 (3:1)
Fortuna liga, 9. kolo, 1.10.2020, 17.00 h
Góly: 10. Iľko 1:0, 24. Kurminowski 2:0, 33. Balić 2:1, 34. Bichakhchyan 3:1, 70. Kružliak (vl.) 4:1
Rozhodovali: Kráľovič - Hrčka, Pozor, 0 divákov
ŽK: 12. Iľko, 37. Kiwior - 35. Müller
DAC: Jedlička - Blackman, Müller (82. Beskorovainyi), Kružliak, Davis - Fábry (46. Andzouana), Schäfer (82. Njie), Balić (75. Friede) - Divković (65. Nicolaescu), Ramirez, Kalmár (K)
Žilina: Petráš - Anang, Minárik (K), Kiwior, Sluka - Gono, Fazlagić (68. Ďuriš), Bichakhchyan (63. Myslovič) - Rusnák (63. Kopas), Kurminowski (77. Gamboš), Iľko (77. Bernát)