Back to top

Na počesť J.M. Hurbana: Sviatok slovenčiny

Publikované: 2. december 2017 - 12:04
Cyklické podujatie formou tvorivých dielní pripravilo Žitnoostrovské osvetové stredisko pre pedagógov, žiakov a študentov škôl so slovenským vyučovacím jazykom okresu Dunajská Streda v priebehu mesiacov október a november. Rok 2017 bol v našom kraji vyhlásený za ROK J.M. HURBANA pri príležitosti 200. jubilea jeho narodenia. Cieľom podujatia bolo rozvíjať zručnosti v oblasti umeleckého slova - prednesu poézie a prózy.

 Jednotlivé stretnutia boli adresované zvlášť učiteľkám slovenského jazyka a režisérkam dramatických krúžkov, ďalšie žiakom a študentom v obvode Šamorín /na Gymnáziu M.R. Štefánika/ a v obvode Dunajská Streda a Veľký Meder v klubovni ŽOS. Špičková lektorka Mgr. Jaroslava ČAJKOVÁ, metodička Národného osvetového centra v Bratislave pripravila pre početných účastníkov pestrý a veľmi zaujímavý program. Aké bolo prekvapenie mnohých, že „neprišli“ na prednášku, ale počas celého stretnutia sa pracovalo interaktívnou formou, v skupinkách. Jednotliví účastníci /učiteľky, ale aj deti / vyberali, spracovávali a dokonca aj prednášali z ponúknutých textov. Pritom sa najprv učili dýchať, pracovať s bránicou, mimickými svalmi, naučili sa správne dýchať pri verejnom prejave, správne vyslovovať niektoré hlásky, veselo sa zabávali na náročných „ jazykolamoch “ – jazykových cvičeniach.

Dôvodom, ktorý motivoval osvetárov pripraviť takéto netradičné školenie je fakt, že na Žitnom ostrove v posledných rokoch rapídne klesal záujem o umelecký prednes, a to nielen počtom, ale aj úrovňou, V okrese máme dokonca školy, ktoré sa už niekoľko rokov nezúčastnili ani postupovej súťaže HVIEZDOSLAVOV KUBÍN!!! Z pohľadu osvetovej činnosti je to však len návrat k tradícii, ktorá práve pre nezáujem väčšiny škôl /česť výnimkám/ bola v minulosti prerušená. A teraz ? Osveta praskala vo švíkoch , aj klubovňa  Gymnázia v Šamoríne. Miesto plánovaných dvadsiatich účastníkov na jedno stretnutie prišli dvojnásobne. A to je dobre. Treba zdôrazniť, že aj tu sa ukázalo majstrovstvo lektorky – pani Čajkovej, ktorá program aktuálne prispôsobila danému stavu, pričom sa nestratil ani individuálny prístup. Súčasťou programu bola aj spätná väzba účastníkov, a to písomnou formou, ktorá sa stala nenahraditeľným zdrojom prípravy ďalšieho ročníka tvorivých dielni. Podstatou každého vyjadrenia sú vzácne slová uznania a obdivu lektorke sa podnetnú motiváciu, za odborné usmernenie a pomoc v oblastiach prípravy prednesu v oblastiach, ktoré sa už v našom regióne takmer strácali. Napríklad oblasť výberu a spracovania textu. Ide o to, že umelecký prednes či recitácia nespočíva len v tom „naučiť sa text naspamäť! Alebo využívať aj metódu kolektívnej recitácie, čo dlhodobo prezentuje iba ZŠ J. Amosa Komenského vo Veľkom Mederi /paradoxne jedna z najmenších škôl okresu/. A práve v tejto kategórii nás tento rok úspešne reprezentovali na krajskej súťaži v Trnave a získali III. miesto.

Podujatia SVIATOK SLOVENČINY na Žitnom ostrove sa zúčastnili takmer všetky školy s vyuč.jazykom slovenským – základne a stredné a dokonca prišli aj z malotriednych škôl zo Štvrtka na Ostrove, Veľkej Paky a Kvetoslavova, ale aj z iných ako napr. SZŠ s vjm. D. Streda, Obchodnej akadémie V. Meder a SOŠ spotr. družstiev JEDNOTA Šamorín. Počet účastníkov c presiahol viac ako stodvadsať účastníkov, čo je veľký úspech! Súčasťou podujatia boli aj knižné výstavy z tvorby J.M. Hurbana, alebo z tvorby o ňom.Finančný príspevok na základe projektu ŽOS poskytol FOND NA PODPORU UMENIA, metodičkou podujatia bola Erika Sínová.

j.svetlo
Foto: archív ŽOS

Toto ste už čítali?

Cookies