Nachádzate sa tu

Ďalšia obdivuhodná výstava fotografií v sieňach Gallery Nova

Toto ste už čítali?

Publikované: 2019, október 7 - 12:28 | Kultúra
Vo výstavných sieňach Gallery Nova opäť sú vystavené krásne fotografie, tentoraz 44 vybraných snímok zo súťaže vypísanej Svetovou organizáciou maďarských umeleckých fotografov (Magyar Fotóművészek Világszövetsége Nemzet-közti Magyar Fotószalon).
Ďalšia obdivuhodná výstava fotografií v sieňach Gallery Nova

Vernisáž otvorila, pozvaných hostí a účastníkov privítala Dagmar Madarásová, pracovníčka Žitnoostrovského kultúrneho strediska, keďže riaditeľka strediska Jana Svetlovská sa pre iné pracovné povinnosti nemohla otvorenia výstavy zúčastniť. 

V mene Trnavského samosprávneho kraja, Žitnoostrovského kultúrneho strediska a Svetovej organizácie maďarských umeleckých fotografov pozdravil prítomných na otvorení XIX. ročníka tejto výstavy László Gútay, dunajskostredský poslanec a riaditeľ MsKS vo Veľkom Mederi. Okrem iného povedal, že pre galériu je veľkou cťou opäť poskytnúť domov tejto významnej putovnej výstave, ktorá po Dunajskej Strede zavíta do Komárna, Levíc, Nesvad, Štúrova a napokon do Fiľakova.

Vo svojom príhovore ďalej vyzdvihol prácu svetovej organizácie, ktorá združuje a prezentuje diela maďarských umelcov žijúcich doma i v zahraničí, ktorých delia iba hranice, ale ich spoločná história, jazyk, porovnateľné spoločenské zázemie sú zárukou podobného zmýšľania.

Tivadar Nagy, podpredseda organizácie s uspokojením konštatoval, že výstava sa v tomto roku koná už po 19. krát a záujemcovia na nej uvidia aj diela viacerých autorov z Južného Slovenska. Uviedol, že v tomto roku už bolo vypísaných 5 kategórií: popri tradičnej (všeobecná farebná, monochróm) bola vypísaná aj kategória pri príležitosti 350. výročia zvolenia Ferenca Rákócziho II. za panovníka, život maďarského etnika v Karpatskej kotline a fotografie prírody. Piata kategória dostala názov Hrajme sa! Informoval prítomných, že do súťaže prišlo 1470 fotografií od 112 autorov. Odborná komisia na výstavu vybrala 289 prác, 22 z nich boli fotografie šiestich autorov zo Slovenska. Na steny Gallery Nova sa z tohto výboru dostalo 44 fotografií.

O tom, že boli úspešní, povedal podpredseda, svedčí aj bronzová medaila, ktorú obdržal Zorán Toldi z Nových Zámkov (do výberu 289 fotografií sa dostalo 7 jeho diel), z prác Ervina Horesnyika z Bajtavy sa do výberu dostali 4 fotografie a Pál Sedliak dostal diplom organizácie.

Vernisáž výstavy ozvláštnil aj program žiakov školy Klaudie Kardos Madocsai a Zsuzsanny Horváth Bazsó.

Výstava potrvá do 20. októbra.

Snímky sú z otvorenia výstavy.

(text a obrázky: rovin)