Back to top

CHAOS v prepoisťovaní: Desiatkam Slovákov zmenili poisťovňu bez ich vedomia.

Publikované: 7. január 2020 - 11:32
Sťažnosti rozhorčených ľudí potvrdzujú podozrenie VšZP o kauze nekalých praktík, ktoré sprevádzali tohtoročnú prepoisťovaciu kampaň, pri ktorej vzniklo podozrenie, že minimálne jedna zdravotná poisťovňa svojim postupom porušovala zákon. Ľudia sa ocitli v inej poisťovni a nevedia, čo robiť. Čo radí poisťovňa?
 CHAOS v prepoisťovaní: Desiatkam Slovákov zmenili poisťovňu bez ich vedomia.

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) zaznamenala desiatky upozornení na nekalé prepoistenie. Poisťovani sa začali ozývať desiatky rozhorčených ľudí, ktorí zrazu zistili, že sú poistencami inej poisťovne. „Prekvapení klienti nás informujú, že hoci prihlášku do inej zdravotnej poisťovne nepodali, prišiel im preukaz poistenca z inej zdravotnej poisťovne,“ vysvetľuje hovorkyňa VšZP Slávka Gáborová.

Išlo o nekalú praktiku, pri ktorej dali podvodníci ničnetušiacemu človeku podpísať hneď niekoľko dokumentov naraz. Napríklad pri uzatváraní zmluvy o pôžičke im agent podstrčil aj iné papiere. „Nie sú si však vedomí, že by bola medzi nimi aj prihláška do inej zdravotnej poisťovne,“ dodáva Gáborová. V súvislosti s nekalým prepoisťovaním sa klienti zmieňujú aj o tom, že ich oslovili na ulici, kde niečo podpísali, ale už si nespomínajú, čo presne. Dokonca zaznamenali aj prípad poistenky, ktorá tvrdí, že podpísať prihlášku do inej zdravotnej poisťovne ju presvedčili neznámi ľudia, keď bola pod vplyvom liekov.

Čo v takomto prípade robiť?

Poisťovňa ľuďom, ktorí boli nekalým spôsobom od 1.1.2020 prepoistení do inej zdravotnej poisťovne bez riadneho poučenia radí, aby čo najskôr kontaktovali novú poisťovňu. „Musia urýchlene podať podnet na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, čo za nich VšZP nemôže urobiť. VšZP je pripravená obnoviť poistný vzťah s klientom ihneď po doručení Oznámenia o stornovaní prihlášky z Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou alebo po doručení Žiadosti o obnovenie poistného vzťahu z inej zdravotnej poisťovne,“ radí Gáborová.

Situáciu s podvodným prepoisťovaním už rieši Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, Úrad na ochranu osobných údajov a aj Inšpektorát práce. VšZP navyše pripravuje návrh na legislatívnu úpravu, ktorá by mala do budúcnosti zabrániť obchádzaniu zákon a mala by chrániť práva poistencov.

Felvidék.ma/Pravda

Toto ste už čítali?

Cookies